Bratislava 18. mája (TK KBS) Dnes, 18. mája, je sté výročie narodenia Karola Wojtyłu - svätého poľského pápeža Jána Pavla II.
Ján Pavol II. – vlastným menom Karol Wojtyla – sa narodil 18. mája 1920 vo Wadowiciach v Poľsku ako druhé z troch detí rodičom Karolovi Wojtylovi a Emílie, rodenej Kaczorowskej. Narodil sa v dome patriaceho Židovi Chaimovi Bałamuthovi. Svojich príbuznych stratil veľmi skoro. Keď mal deväť rokov zomrela mu matka (mala 45 rokov) a o tri roky neskôr i jeho starší brat Edmund, ktorý mal 14 rokov. Otec zomrel v roku 1941, ked mal Karol 20 rokov. Sestra zomrela v detstve.
V roku 1938 začal budúci pápež študovať na Jagellonskej univerzite v Krakove. Prerušené bolo druhou svetovou vojnou, počas ktorej pracoval. Nakoniec začal študovať teológiu tajne v "podzemnom seminári. Prvého novembra 1946 bol v katedrále Wawel vysvätený za kňaza, a krátko na to išiel študovať do Ríma. Po návrate do krajiny v roku 1948 bol pol roka vikárom vo vidieckej farnosti v Niegowici, potom mal podobnú „pozíciu“ v krakovskom kostole sv. Floriana, potom sa usadil na ul. Kanonicza, kde pripravoval habilitačnú prácu. Počas tohto obdobia, vrátane vojny, sa veľmi zaujímal o literatúru a divadlo, a keď bol krakovským kňazom, venoval veľkú pozornosť študentom, ktorým venoval osobitnú pastoračnú starostlivosť.
Od roku 1954 pôsobil ako akademický profesor na Katolíckej univerzite v Lubline. Štvrtého júla 1958 bol vymenovaný za pomocného biskupa v Krakove a v decembri 1963 sa stal krakovským arcibiskupom. Za kardinála bol vymenovaný 26. júna 1967 pápežom Pavlom VI. Ako pastier krakovskej diecézy sa kardinál Wojtyla sa zaujímal o svoju arcidiecézu, navštevoval farnosti, zvolával synody atď. Bez toho, aby prestal vykonávať vedeckú a didaktickú činnosť ako profesor na KUL. Aktívne sa zúčastňoval na všetkých zasadnutiach Druhého vatikánskeho koncilu.
Šestnásteho októbra 1978 sa na konkláve v Sixtínskej kaplnke vo Vatikáne zhromaždilo 111 kardinálov, ktorí si vybrali 58 a polročného krakovského arcibiskupa za 264. rímskeho biskupa. Bol prvým pápežom netalianom od roku 1523, prvým Poliakom a Slovanom. Odvtedy trval najdlhší pontifikát dvadsiatom storočí a tretí v histórii (vrátane sv. Petra, ktorého roky vládnutia v cirkvi nie sú presne známe). Jeho pontifikát trval 26 rokov 5 mesiacov a 17 dní (od 16. 10. 1978 do 2. 4. 2005). Zomrel v sobotu vo Veľkonočnej oktáve 2. apríla 2005.
Pontifikát bol rekondný vo viacerých pohľadoch. Počas neho vykonal 104 zahraničných apoštolských ciest (tri aj na Slovensko – 1990, 1995, 2003), vydal 14 encyklík, blahorečil a svätorečil 1 340 ľudí, predsedal 52 slávnostiam svätorečenia, počas 104 zahraničných ciest navštívil 129 štátov (nalietal 1 163 865 kilometrov, čo je trikrát dlhšia vzdialenosť ako medzi Zemou a Mesiacom), navštívil 697 miest, absolvoval 1 164 generálnych audiencií, predniesol 2 412 verejných príhovorov, vyhlásil tri jubilejné roky, na asi 1 200 generálnych audienciách sa s nim stretlo vyše 20 miliónov ľudí.
Bol neúnavným horliteľom za zachovanie mieru, dodržiavanie ľudských práv a dôstojnosti človeka. Svojou charizmou vtlačil Katolíckej cirkvi nový dynamizmus. Už na jeho pohrebe v Ríme niesli ľudia transparenty s nápisom „Santo subito“ (svätý hneď). Pápež Benedikt XVI. ho 1. mája 2011 (Nedeľa Božieho milosrdenstva) vyhlásil za blahoslaveného a pápež František ho 27. apríla 2014 (tiež Nedeľa Božieho milosrdenstva) vyhlásil za svätého. Jeho liturgická spomienka sa v Katolíckej cirkvi slávi 22. októbra – deň prevzatia pápežského úradu.
Sv. Ján Pavol II. mal k Slovensku mimoriadne blízky vzťah. celkovo nás navštívil trikát. Prvýkrát prišiel v roku 1990, kedy ho absolvoval dvojdennú návštevu Česko-Slovenska. Okrem toho ho privítali na Slovensku ešte v dňoch 30. júna - 3. júla 1995. Tretia historická návšteva sa konala v dňoch 11. - 14. septembra 2003. Táto apoštolská cesta podľa vôle pápeža a priania vtedajších biskupov viedla do diecéz, ktoré doposiaľ pápež nenavštívil. Záverečná Eucharistia bola vtedy spojená s blahorečením biskupa Vasiľa Hopka a sestry Zdenky Schelingovej.
-----------------------------------------------------------------
Tipy na oslavu stého výročia narodenia sv. Jána Pavla II.
Sto rokov nie je každý deň. Ako osláviť toto veľké jubileum?
Akadémia Karola Wojtylu a ďalší ponúkajú niekoľko tipov, všetky sú v tomto čase dostupné „na jeden klik“. Aktívne ho vo svojom programe pripomenú Cirkev na Slovensku, Veľvyslanectvo Poľskej republiky na Slovensku i viaceré médiá (TK KBS vo vyhľadávači stačí zadať "Jan Pavol" / TV LUX / Rádio LUMEN / Katolícke noviny / RTVS). Vypočuť sa dá aj podcast Českého rozhlasu či audionahrávky o pápežovi a jeho tvorbena Rádiu LUMEN. Na pamiatku 100. výročia narodenia Jána Pavla II. si kúpite poštovú známku či medailu.
O 7:00 ráno bude pápež František pri stom výročí narodenia svätého pápeža Jána Pavla II. celebrovať svätú omšu nad hrobom svätca v bočnej kaplnke Vatikánskej baziliky. Týmto priamym prenosom sa zároveň uzavrie vyše dvojmesačné obdobie živých strímingových prenosov ranných omší pápeža Františka. Naživo ju odvysiela TV LUX, TV NOE i Rádio Mária.
Ak máte deti, život a osobu Jána Pavla II. im pomôžu priblížiť animované filmy, napr. Karol (Papež Jan Pavel II), rozprávky, napr. zo série poľských animovaných rozprávok "Aureola - od Stanisława po Karola“, pre tých starších padne vhod niektorý z dokumentárnych filmov, ktorých je na internete mnoho, aj keď väčšinou v poľskom, prípadne anglickom či talianskom jazyku. Obrazom i zvukom, bez ohľadu na jazyk, si vieme sprítomniť milovaného pápeža – jeho úsmev, pohľad, gestá, jeho život a pontifikát – kratšími videoklipmi, niektoré dokonca s autentickými nahrávkami jeho hlasu počas modlitby či príhovorov na rôznych stretnutiach po celom svete.
Ak radi čítate, prečítajte si životopis sv. Jána Pavla II. alebo knihu Svätý Ján Pavol II. - 100 rokov. Slová a obrazy, ktorá čerstvo vyšla vo Vatikáne. A ak vás jeho život inšpiruje, siahnite aj po dielach z jeho pera. Okrem dokumentov na oficiálnej stránke Konferencie biskupov Slovenska je určite zaujímavým čítaním aj to, čo hovorí Ján Pavol II. o ľudskej láske. Možno vás to následne motivuje dopriať si k tomu dobrý formačný program – pre jednotlivca, manželov či celú rodinu.
Pripojiť sa či sledovať sa dá tiež niektoré z hodnotných podujatí - Poľský inštitút v Bratislave pripravil výstavu "Ján Pavol II. v Komikse, Divadlo Andreja Bagara ešte má na YouTube záznam z predstavenia Povolanie pápež, pozrieť si môžete online koncert k 100. výročiu narodenia Jána Pavla II. z Nitry alebo si zorganizujte vlastné podujatie, ako k tomu pozývajú aj na poľskom portáli DAR na 100, o ktorom píšu aj naši eRkári .
Ďalšou možnosťou je urobiť si oslavu v kruhu rodiny, napríklad s príbehmi zo života Jána Pavla II. K oslave patrí aj zákusok – možno sa vám podarí upiecť ku káve práve Wojtylove obľúbené (kremówki) krémeše a podeliť sa s nimi s niekým blízkym. Odporúčame tiež, najmä v rodine, pomodliť sa spoločne ruženec, ako prejav vďaky i prosby na príhovor sv. Jána Pavla II. Po tom všetkom si nezabudnite overiť ako veľa o tomto svätcovi viete vo Veľkom kvíze o sv. Jánovi Pavlovi II., ktorý pripravila Akadémia Karola Wojtylu (link).
-----------------------------------------------------------------
Ďalšie zaujímavé linky na čítanie:
Pápež František o Jánovi Pavlovi II.: Jeho veľkosť sa ukrýva v normálnosti
Pápež František bude 18. mája sláviť omšu nad hrobom sv. Jána Pavla II.
Pápež Benedikt XVI. píše list k storočnici narodenia sv. Jána Pavla II.
Sv. Ján Pavol II. prežil život plný hrdinských čností, vraví George Weigl
Sv. Ján Pavol II. bol človekom modlitby, vraví jeho sekretár Mokrzycki
Pontifikát Jána Pavla II. má pre nás nenahraditeľný význam, vraví predseda KBS
Bývalá veľvyslankyňa Babčanová: Ján Pavol II. bol duchovný velikán
( TK KBS, tk, rk; ml ) 20200518021 |