FARNOSŤ NOVÁ ĽUBOVŇA A SPRAVCOVIA FARNOSTI
Farský kostol sv. Jána apoštola a evanjelistu z roku 1308
Parochi et Administratores parochiae Neo - Lublo ab anno Domini 1763
Narodil sa 5. decembra 1900 v Hrabušiciach. Otec Jozef, krajčirský majster a matka Mária, rod. Slabinovská. Štúdoval I. Gymnázium v Podolinci, ako súkromný žiak. II. - VI. Gymnázium v Levoči na tamojšom rím. kat. gym. ústave za riaditeľa Kalmára. VII. Gymnázium v Rožňave, ako spišský klerik
a VIII. Gymnázium v Košiciach u Premonštrantov, kde aj maturoval v máji 1919 už v ČSR. Teologické štúdia ukončil v Spišskej Kapitule a vysvätený bol dňa 29. júna 1924 vo veku 23 a pol roka.
Prvá kaplánska stanica bola vo Veličnej u vdp. Ignaca Grebára. Dňa
1. februára 1925 bol preložený do Námestova, kde pôsobil do 28. októbra 1926, kedy odišiel do Popradu ku vdp. Štefanovi Mnoheľovi. Koncom júna 1927 bol preložený do obce Mníšek nad Popradom, na Poľské hranice. Tu pôsobil skoro 7 rokov a vo februári 1934 prišiel do Novej Ľubovne. Poprosil vdp. Dr. Jána Juríka - kanoníka o interveciu u J. E. pána biskupa Jána Vojtaššáka. Tak dostal menovanie do Novej Ľubovne, dňa 31. januára 1934. Dňa 19. februára 1934 prevzal farnosť za prítomnosti vsdp. dekana Trunika z Gňazd - dnes Hniezdne
a od vdp. farára Chrašča z Kolačkova. Farnosť Mnišek nad Popradom odovzdal svojmu nástupcovi Štefanovi Zvadovi. Na faru vdp. farára Františka Maguta prišli privítať zástupcovia obce: starosta, občania, kostolník a učiteľ Ján Jušík. Pri svojom príchode našiel farnosť bez kantora. Spev začínal kostolník
Jozef Barlík od/Vojtuša/.
Oprava fary 1934
Prišla skoro jar a tak pristúpilo sa k oprave fary a hospodárskych budov. Dohodli sa majstri na prácu: Štefan Kasperkevič zo Starej Ľubovne - okna a dvere, Viktor Kálma - maliar z Podolínca na maľbu, Ján Honach - kachliar z Kežmarku - pece. Omietky tunajší murári. Ľudia pracovali zdarma aj záprah poskytovali. Počasie bolo ako na objednávku. Práca išla skoro. Ľudia bez reptania pracovali a prácu riadil starosta obce Ján Konkoľ od /Simka/.
Dňa 27. mája v nedeľu po vešperách bola posviacka fary. Pán farár uistil ľudí, že chce pracovať v prospech farnosti. Potom pozval do krčmi ľudí na oldomáš, tiež aj učiteľov, starostu, urbariát, majstrov a kostolníkov. Ľudia pozdravovali, vinšovali a spievali pánu farárovi: Sto ľat nech žije, žije nám ... Pred večerom sa rozišli domov v dobrej nálade.
Potom sa pristúpilo k oprave kostola.
Podľa starej formy sa postavila nová strecha kostola aj nová strecha veže, pod vedením tesárskeho majstra Jána Žida. Pokrývačskú prácu viedol klampiarsky majster Peter Lorek zo Starej Ľubovne. Nová veža, strecha sa pokryla plechom. Jeden oporný pilier, omietka nová, hromozvod, dve nové okná, maľba kostola, natieranie okien a dvier. Vykonala sa aj oprava kostolného múru.
Hospodárske budovy na fare: dve nové maštale, zimná kuchyňa, chlievy, vozáreň, studňa. Zakúpenie škridly na hospodárske budovy.
Školy: Dve budovy boli zvonku ovakované a z dnu bielené. Kantorský byt maľovaný, natieranie okien v hornej škole, maľovanie izby a kuchyne v dolnej škole a zriadenie 3 miestnosti pre V. a VI. triedu.
Pán farár povedal: „Nech bude česť a vďaka Bohu, že cez dlhé desaťročia mojimi predchodcami tak horko, ťažko vymáhaná oprava, konečne šťastlivo sa uskutočnila.“
V roku 1936 bol 19. a 20. septembra zjazd Hlinkovej slov. ľudovej strany v Piešťanoch. Zúčastnil sa ho pán farár Magut z Novej Ľubovne, pán dekan Podolský zo Spišskej Starej Vsi a Mons. Viktor Trstenský z Reľova. V tom roku boli u nás misie, ktoré sa konali od 7. do 13. júla. Konali ich redemtoristi z obce Stráže pri Poprade. Pri tej príležitosti bola aj posviacka krížovej cesty okolo kostola.
V roku 1937 z Kapituly došlo k vymenovaniu kňaza Františka Maguta za okresného moderátora Združenia katolíckej mládeže v dekanáte Stará Ľubovňa.
V roku 1937 založil Spolok sv. Vojtecha v Novej Ľubovni /47 členov/. Viacerí sa nechceli zapísať, ani napriek prosbám a napomínaniam. Za tri roky sa podarilo získať 13 členov.
V marci 1937 boli založené nasledujúce katolícke výbory:
1/ Chrámový: Anna Hudáková, Júlia Repková
2/ Misijný: Karol Barlík, Kazimír Konkoľ
3/ Dobrej tlače: Hieroným Kmeč, Benedikt Repka
4/ Katolícka škola: František Rúra, Jozef Nadžady
5/ Mládeže: SAM
6/ Modlitby: Anna Hudáková, Jozef Barlík - kostolníkov
7/ Utrpenia: Kunigunda Rabatínová
V roku 1937 nám krajský úrad oznámil, že na stavbu školy vyčlenil
150 000,-- korún. Následne požiadal pán farár obec, aby prevzala stavebný náklad na školu. Obecné zastupiteľstvo zídené v novembri žiadosť zamietlo. Pán farár František Magut sa odvolal na okresný úrad a na jar 1939 sa vec priaznivo vybavila. Pán farár bol aj predsedom Potravinového družstva, ktoré
v obci založil vsdp. dekan - prepošt Ján Čumita.
6. októbra roku 1937 sa vzdal predsedníctva v prospech učiteľa Bocskaya.
V roku 1938 zakúpil harmóniu pre školu za 2 450,-- korún. Požiadal urbárnu spoločnosť o poskytnutie pôžičky, táto ju však zamietla. Pán biskup Vojtáššak dovolil vziať na tento účel peniaze z kostolnej kasy. Vrátiť sa mala z príjmov katolíckych divadiel.
Založil obecnú knižnicu, ktorú viedol učiteľ Jušík. Nakoľko ju nemal
v poriadku, funkcie sa zriekol. Knižnicu prevzal učiteľ Hrobák, ktorý ju dal do poriadku. Obec zvolila za predsedu knižnice pána farára Maguta.
Pán farár dal prestavať pece v dolnej škole aj v učiteľskom byte / v cene 1075,-- korún.
V roku 1938 v máji bola birmovka. Pri moste bola postavená slávnostná brána a procesia išla naproti p. biskupovi. Národná garda prezentovala zbraň
a richtár s jedným dieťaťom mali príhovor. Potom sa išlo do kostola, kde prehovoril aj p. farár. Pánu biskupovi sa u nás páčilo.
Na cintoríne na Dušičky sa posvätil kríž. Korpus maľoval švagor p. farára pán Čepišák.
Pán farár chcel postaviť nový kostol na farskej roli. Bol urobený už aj plán, ale farnosť nedostala povolenie na stavbu.
V roku 1958 počas pôsobenia vdp. farára Maguta, Spolok Sedembolestnej Panny Márie oslávil storočnicu svojej existencie. Pri tejto príležitosti boli posvätené dve nové zástavy fialovej farby a osadená tabuľa založenia spolku pri oltári SBPM. Na slávnosti sa zúčastnili kňazi a veriaci z celého okolia.
V roku 1960 sa uskutočnila oprava kostola - vonkajšia fasáda, maľba celého kostola, čistenie oltárov, sôch a rozšírenie kaplnky Sedembolestnej Panny Márie. Posviacku kostola po oprave vykonal vdp. farár František Magut. Oprava sa financovala zo zbierok miestnych veriacich. Táto generálna oprava kostola a kostolnej ohrady potešila nielen pán farára, ale i veriacich. Pán farár spravoval aj farnosť Kolačkov.
Rok 1962 - 25. júla ráno o 8,00 hod. zomrel vdp. farár František Magut, ktorý u nás pôsobil od roku 1934 - 1962 /28 rokov/. Zomrel 62 ročný. Deň pred smrťou bol zaopatrený sviatosťami vsdp. dekanom Eduárdom Bugárom zo Starej Ľubovne. Pohreb sa konal 27. júla o 10,00 hod. so svätou omšou. Účasť kňazov i veriacich z okolia bola veľká. Pochovával ho kapitulný vikár Andrej Scheffer. Smútočnú kázeň predniesol vsdp. dekan Eduárd Bugár zo Starej Ľubovne.
Pán farár ovládal latinský, maďarský, nemecký a slovenský jazyk.
" Chváliť nám patrí slávnych mužov, svojich otcov, podľa ich činov, svojou odvekou veľkodušnosťou".
/Kniha Sirachova, 44, 1-2/
NAPÍSAL: Vincent Hudák
FOTO: Mgr. Mária Folvarčíková