Menu

Krojovaná zábava 21.11.2015

Krojovaná zábava sa už pravidelne koná v našej obci - ako tradičná Katarínska zábava.

Načrime trochu do ľudových tradícií tohoto obdobia.

Fotogaléria: www.novalubovna.sk/photo-album-sk/krojovana-zabava-21112015/

Zvyky na Katarínu

Do domu musel na Katarínu vždy vkročiť prvý muž, žena by priniesla škody v podobe porozbíjaného riadu po celý ďalší rok. Aby sa tomu predišlo, chodievali v tieto dni po dedine chlapci „s oceľou“. Po príchode do domu predniesli vinš: „Priniesol som oceli, žeby sa vám misky nebili“. Chlapcov – vinšovníkov odmeňovali grošom, koláčikom či jabĺčkom. Kde sa báli, že skôr ako chlapci s oceľou príde do domu žena, vyzerali domáci okoloidúcich mužov a hneď ako zbadali chlapa, volali ho do domu.
Vydajachtivé dievky si do črepníka sadili konárik čerešne, slivky alebo orgovánu, ktorý každý deň polievali vodou nosenou v ústach z potoka. Ak vetvička do Štedrého dňa zakvitla, mohla sa dievčina tešiť na svadbu. Patrilo tiež k zvykom, podobne ako na Ondreja, že tam, kde mali Ondreja alebo Katarínu, chodila mládež do dverí hádzať staré hlinené hrnce. Na Katarínu boli zakázané ženské práce, nesmelo sa priasť ani šiť, aby sa ženám v lete pri práci na poli prsty „nezbierali“. Tento deň sa využíval aj na tancovačku – usporadúvali sa katarínske zábavy. Katarínska zábava bola posledná pred adventom, kedy sa zábavy neuskutočňovali.
Bežné boli pranostiky:
„Keď na Katrenu stojí hus na ľade, na Kračun bude stáť na blate.“ Alebo: „Na svätú Katarínu skryjeme sa pod perinu“.

Sv. Katarína Alexandrijská sa narodila okolo roku 289 v bohatej rodine v Alexandrii v dnešnom Egypte, ktorý v tej dobe patril pod Rímsku ríšu a už od mladosti sa vyznačovala neobyčajnou vzdelanosťou, ale taktiež mravnými čnosťami, veľkou zvedavosťou, výrečnosťou a na ich pôvod nezvyklou pracovitosťou. Verejne protestovala proti uctievaniu pohanských bohov a samotného cisára Maxentia vyzvala, aby sa vzdal pohanstva a obrátil sa na kresťanskú vieru. Cisár ju postavil pred 50 predných učencov a filozofov, ktorý sa ju snažili odhovoriť od kresťanstva. Hoci mala len 18 rokov, dokázala všetky ich dôvody obrátiť na kresťanskú vieru. Preto ich všetkých nechal cisár zaživa upáliť. Potom sa snažil Katarínu požiadať o ruku, ale odmietla ho s odôvodnením, že sa už zasľúbila Kristovi. Toto prehlásenie malo za dôsledok nekonečné mučenie a väznenie, behom ktorého ju vraj kŕmila holubica. Potom bola Katarína mučená na špeciálne vyrobenom kolese, vybavené bodákom, ktorý ju mal zaživa roztrhať. Koleso sa ale vďaka blesku rozpadlo a zranilo mnoho divákov. Keď bola potom na cisárov rozkaz sťatá, z jej žíl vraj netiekla krv, ale mlieko. Vďaka kolesu, na ktorom bola mučená, sa stala patrónkou mlynárov.

Sv. Katarína je patrónkou univerzít, mladých dievčat, filozofov, ošetrovateliek, pradiarov a umierajúcich.

Na Katarínu sa konávali posledné tanečné zábavy pred nadchádzajúcim adventom, ktorý zakazoval tanec, spev a zábavu. Preto sa všetci snažili tento posledný večer radovánok náležite užiť a obyčajne tancovačky končievali až za bieleho rána. Celú katarínsku zábavu mali na starosti ženy, pretože v tento deň platilo tzv. „ženské právo“. Ženy platili za hudbu muzikantom a svojím partnerom, pripravovali občerstvenie a pri tancovačke si sami vyberali s kým budú tancovať. Iba o pol noci sa vyhlásila pánska volenka. Dievčatá dávali svojím tanečníkom malé darčeky, väčšinou išlo o slávnostné pečivo.


V deň sviatku sv. Kataríny sa nesmelo pracovať so všetkým, čo malo kolesá. Preto sa tento deň nemlelo v mlynoch, ani sa nepriadlo na kolovrátkoch.